КУДЗУ (Pueraria lobata, Kudzu)
Кудзу (Pueraria lobata, Kudzu) представлява увивно растение, което принадлежи към семейство Бобови (Leguminosae, Fabaceae).
Устройство на кудзу
Кудзу се развива под формата на полудърво с влачещ и катерлив растеж. Корените на кудзу имат форма на грудки. Листата му са разположени последователно по стъблата и се състоят от три по-малки, широки листенца, които могат да бъдат лобирани и покрити с мъх в краищата. Растението развива лилави или пурпурни цветчета, събрани в гроздовидни съцветия, а цъфтежът се наблюдава през късно лято. Плодовете на растението представляват шушулки, покрити с мъх, съдържащи няколко семенца.
Разпространение на кудзу
Родният ареал на растението е Япония и Китай. През 1800 година е пренесено в Америка, а по-късно в Европа. Среща се в горите на Северен и Западен Тайланд и Мианмар. Растението се отглежда в плантации, за да се гарантира високото съдържание на фитоестрогени в него. На много места по света кудзу е смятан за плевел.
Използваема част на кудзу
Приложение намира коренът на кудзу. Употребата му датира отпреди 2000 години. Използват се също листата и цветовете, които съдържат лечебни вещества.
Химичен състав на кудзу
● Фитоестрогени (Miroestrol и Deoxymiroestrol)
● Изофлавони (Genistein, Daidzein, Daidzin, Genistin и Coumestrol)
● Изофлавонови гликозиди (Mirificin, Puerarin, Puerarin-6″ monoacetate)
● Гликозиди
● Тритерпеноиди
● Захариди, сапонини, стероли
● Алкалоидът касеин
● Формононетин
●Глицитеин
● Каккалид
● Кудзу съдържа още имуностимулиращ полизахарид, известен като PLP.
Лечебни свойства и приложение на кудзу
В Китай и Япония билката е смятана за едно от 50-те основни лечебни растения. Използва се предимно за лечение на алкохолизъм и съпътстващите го симптоми – главоболие, махмурлук, повръщане, замаяност, разстроен стомах. Намалява токсичността на алкохола и помага за по-бързото му елиминиране от организма.
В животински модели са проведени изследвания, които показват, че кудзу понижава нивото на кръвната захар, леко променя нивата на триглицеридите и общия холестерол, понижава телесната маса и повишава костната плътност. Най-вероятно повишаването на костната плътност се дължи на естрогеноподобното му действие. Билката съдържа вещества, които противодействат на алкохола и други, които могат да увеличат циркулацията на кръвта в сърцето и мозъка.
Според тайландската народна медицина растението повлиява положително следните състояния:
● Преждевременно стареене на кожата
● Побеляване на косата
● Нарушен растеж на косъма
● Катаракта
● Липса на енергия и подвижност на организма
● Проблеми с кръвообращението
● Нарушения на съня
● Лечебни свойства на кудзу
● Антитуморно
● Повишава костната плътност
● Кардиопротективно
● Вазодилатиращо
● Хепатопротективно
● Понижава нивата на кръвната глюкоза
● Антитромбоцитна активност
● Силно редуцира холестерола в кръвта
● Повлиява успешно алкохолизъм и тютюнопушене
● Облекчава симптомите на менопауза
● Кудзу намалява пристрастеността към алкохол, наркотици и тютюн. Билката поддържа в норма функцията на сърцето и черния дроб, понижава кръвното налягане, подобрява съня и спомага за правилното оросяване на мозъка.
Заболявания и състояния, при които се прилага кудзу
● Болести на сърдечно-съдовата система (високо кръвно налягане, аритмия, гръдна болка)
● Заболявания на горните дихателни пътища (синузит, настинки, грип, сенна хрема)
● Световъртеж
● Мигрена
● Кожни заболявания, включително алергични обриви, съпроводени със сърбеж, псориазис
● Болки в мускулите
● Морбили
● Дизентерия
● Гастрит
● Треска
● Диария
● Синдром на Вей (Wei syndrome)
● Проблеми с кръвообращението
Негова употреба с лечебна цел се споменава и при полиомиелит, енцефалит, мигрена, диабет. В някои страни кудзу се прилага при жажда, схващане на врата, глухота, травматични увреждания и за насърчаване на изпотяването.
Начин на употреба
Форми на приложение на кудзу: изсушено и стрито на прах растение, тинктура, капсули, таблетки. Приемът на кудзу, независимо в каква форма, изисква лекарска консултация и контрол. Евентуалната проява на алергична реакция към билката налага спазването на тези условия на употреба.
Други употреби на кудзу
Грудките на растението могат да се консумират като картофи. Листата и цветовете на растението също са ядливи – листата могат да бъдат част от салати или да се готвят като спанак. От цветчетата се правят сироп, желе или вино. Дългите му и тънки клони, след изсушаване, се използват за плетене на кошници и мебели. Кудзу е подходящо за размножаване на места, където почвата се нуждае от предпазване от ерозия.
Поради високата инвазивност на вида в някои краища на света се използват следните методи за борба с него – косене, паша на животните, пръскане с хербициди, биологична борба с гъбички, които да унищожат растението, палене на вида, механично отстраняване.
Корените съдържат нишесте, което традиционно се използва като хранителна съставка в Източна Азия. Във Виетнам с продукта се ароматизира масло, което се използва за направата на напитка през летния сезон. Нишестето се влага в ястия, използва се за сгъстител на сосове и може да замести царевичното нишесте.
Желето, приготвено от цветовете на кудзу, има вкус, подобен на гроздово желе. Корените, цветовете и листата на билката притежават антиоксидантна активност, което обосновава употребата им като храна. Пчелите също се хранят с нектар от кудзу по време на суша, като произведеният от него мед има червен или лилав цвят и вкус на грозде или дъвка.
Кудзу е бил използван в продължение на векове в Източна Азия за направата на билкови чайове и тинктури. Чаят, който се прави от билката в Япония, се нарича „kuzuyu“. Влакната от дървесината на кудзу приличат на конопени и традиционно се използват за изработката на дрехи и хартия. Поради тази причина растението е проучвано за подобна употреба в промишлени мащаби. В южната част на САЩ кудзу се използва за направата на сапуни и лосиони.
Внимание!
Не са установени странични реакции при употребата на билката, но появата им никога не трябва да се изключва. Да се използва с повишено внимание от хемофилици, тъй като кудзу забавя съсирването на кръвта. Да не се използва от бременни и кърмещи жени.
Взаимодействие на билката с лекарства
Да не се използва съвместно с инсулин и антидиабетични лекарства – билката и съответните медикаменти понижават кръвната захар, което може да доведе до хипогликемия.
Да не се приема заедно с противозачатъчни медикаменти, тъй като понижава ефекта им.