Боров прашец – лабораторни изследвания и хранителни свойства
Ползи от боровия прашец
Боровият прашец е известен като единствения „комплексен хранителен продукт в света“, защото съдържа всички важни за живота вещества. За разлика от плодовете и зеленчуците, които губят около 90% от теглото си при дехидратация, боровият прашец запазва над 94.7% от своето тегло, което го прави свръхконцентрирана храна.
Уникален състав и биоактивни свойства
Боровият прашец е богат на биоактивни компоненти, които имат положително въздействие върху обмяната на веществата и подпомагат функциите на различни органи. През 90-те години лаборатории в Европа и Китай провеждат изследвания, които доказват, че боровият прашец съдържа над 200 важни вещества, включително протеини, аминокиселини, минерали, нуклеинови киселини, ензими и коензими. Неговата уникална стойност се крие в комплексния състав и високата биоактивност на веществата.
Хранителни свойства на боровия прашец
Протеини и аминокиселини
Протеините са жизненоважни за поддържане на здравето и динамичното обновление на клетките в организма. Боровият прашец е богат източник на азот, който е ключов за синтеза на аминокиселини – основните градивни елементи на протеините. В прашеца се съдържат осемте незаменими аминокиселини, които тялото не може да синтезира самостоятелно и трябва да приема чрез храната. Присъствието им в свободно състояние позволява лесно усвояване от организма.
Нуклеинови киселини
Нуклеиновите киселини играят важна роля за регенерацията и обновлението на клетките. Те са двата типа: ДНК, която съхранява генетичната информация, и РНК, която участва в синтеза на протеини. Високото съдържание на нуклеинови киселини в боровия прашец поддържа младостта и здравето на клетките, като подпомага техния растеж и деление. Според д-р Франк от САЩ, приемът на храни, богати на нуклеинови киселини, може да забави стареенето и да предпази от хронични заболявания.
Ползи от боровия прашец за здравето и дълголетието
Боровият прашец доставя на организма ензими, които помагат за разграждането на нуклеиновите киселини и синтеза на полезни вещества. Съдържанието му на нуклеинови киселини допринася за поддържане на здравето и жизнеността, като забавя стареенето на клетките и поддържа тяхната регенерация. С високо съдържание на нуклеинови киселини (48,65 мг на 100 г прашец), той е природен източник на здраве и дълголетие.